
Nutritional Bites ... Bocados Nutritivos
References ... Referencias

click here for printable version
Cost of Whole Foods vs. Processed Goods
This list compares the lower cost of whole foods relative to processed goods. I have researched prices at Whole Foods, Acme. Giant, ShopRite, Yang’s, Trader Joe's and provided an average.
If they are not stocked, you can place a request at costumer services. The demand for these items will influence their cost and availability.
Processed foods:
bread: - / lb
millet bread: - / lb
beans 12 oz can: to .50
olive oil: .99 for 2 c ~1 pint ~ 1/2 L
rice milk: .19 for 1L ~ 32 oz or .75 for 4L ~ 1 Gal
cow's milk: .50 for 1 Gal
cereal dry boxed
Kashi GoLean: .85/ lb
instant oatmeal: .25 for 8 packets
pasta: / lb
pizza: -10 / pie
soy meats: to /1 lb
ground beef: .49 / lb
tofu: 1 lb / 99¢
vegan burgers: 4 patties .50
noodle soup cup: .99 / 1 can
tomatoes in a can: - depends on processing
Whole unprocessed foods:
almonds raw: .19 / lb or .00 / 3 cups
bananas: 99¢ / lb
Bartlett pears: .29 / lb
oranges: 1 large = 99¢
limes: 1= 59¢
red grapes: .49 / lb
bok choy: .99 / lb or .75/ 1 head
Napa cabbage: .99 / lb or .75/ 1 head
romaine lettuce: .49 / 3 hearts or .99/ 1 head
Brussels sprouts: 5 sprouts = 50¢; 20 ~ .99
carrots organic: .19/ lb
cilantro organic: .49 / bunch
collard greens: .99 / bunch
cucumbers: 1 = 45¢
garlic: .99 / lb; 1bulb = 84¢
onions red: .99 / lb = 2 large
ginger root: .99 / lb or 4 inches = 91¢
rice - short brown: 89¢ / lb
steel cut oats: .19 / lb in bulk or .95/ 5 lb
quinoa organic: .99 / lb or 1/4 cup = 25¢
wheat berries raw: 59¢ / lb; 2 cups =78¢
dry beans: 79¢ / lb